Zmiany w Tibii.

  Fajne
RECENZJE
22 sierpnia 2014
przez:
MiniCreep
 
Background_Artwork_9.8

Tibia Recenzja Zmian.

Krótki opis zmian:

Od najbardziej znanych wersji tibii (Wersje 7.6-8.6) tibia bardzo się zmieniła, nie tylko klimat się zmienił czy grafika. Poziom trudności też uległ bardzo dużej zmianie, mechanika w grze mogła lekko ulec zmianie jednak założenie jest ciągle to samo (Idź->Zabij->Wbij LVL->Wróć->Sprzedaj Rzeczy->Oblicz Profit/Waste->Wróć do pkt 1). Kiedyś ludzie nie skupiali się głownie na lvl’u, teraz niestety tylko trzymają się punktów rozgrywki które pokazałem wyżej. Jak się znudzi gra manualna to gracze zaczynają stawiać wszelkiego rodzaju BOTY (oczywiście nie wszyscy).

Najważniejsze zmiany:

 1. Brak GM’ów (-)
 2. Nowy łatwiejszy system PVP. (+/-)
 3. Wiele nowych expowisk. (+)
 4. Dodanie Pacc Scrolli. (+)
 5. Wiele nowych czarów. (+)
 6. System Mountów (Wersja 8.7) (+)
 7. Nowe animacje mountów, graczy, otoczenia (Wersje 10+) (+)
 8. Ogrom wielu nowych broni, dla każdej profesji. (+)
 9. Dodanie Marketu (+/-)
 10. Spadek poziomu trudności (+/-)
 11. Offline Training (+/-)

*Nie są to na pewno wszystkie zmiany, było ich wiele wiele więcej. Ale podałem te które wpływają najbardziej na rozgrywkę teraz.

Skrócony opis powyższych zmian:

 1. Brak GM’ów jest zdecydowanie najgorszą decyzją cipsoftu. Nic nie zastąpi człowieka, wzrost ilości botów bo usunięciu GameMasterów wzrósł radykalnie, CipSoft wprowadził niejaki system wykrywania graczy używających botów. Jednak system nie działa jak powinien. (Ostatnimi czasy wzrosła ilość usuniętych botterów)
 2. Zazwyczaj nie grałem na pvp dlatego zbytnio nie mogę w tej kwestii się wypowiadać. Napiszę tyle że nowy system PVP jest dobry jednak nie dokończony, koncept tego co CipSoft wprowadził jest w miarę dobry. Największym minusem tutaj jest chyba przyzwyczajenie do dawnych zasad.
 3. Wiele nowych, bardziej opłacalnych expowisk, oznacza to szybszy wzrost expa oraz pieniędzy. Są też nowe expowiska do expa w party. Przyczyniło się to do zmniejszenia poziomu trudności, jednak mimo tej małej wady, gra się przyjemniej ponieważ gracze z wyższym poziomem doświadczenia nie muszą w kółko skupiać się na jednym terenie do polowań.
 4. Pacc Scroll (Premium Scroll), rzecz dzięki której możemy sprzedać wcześniej zakupionego pacca za pieniążki w grze. Zmiana zdecydowanie na plus, w szczególności dla graczy nie przepadających za wydawaniem pieniędzy na gry.
 5. Nieunikniona zmiana, nowe expy = nowe czary. Knight gdyby nie wiele nowych ofensywnych czarów to kiepsko by sobie radził na zbieraniu doświadczenia samemu.
 6. Mounty? Tutaj nie chodzi o samo przyspieszenie naszych podróży. Zdecydowanie zaletą jest to że posiadanie droższych lub cięższych do zdobycia mountów daje swego rodzaju prestiż na serwerze.
 7. Mimo tego że niektóre animacje wypadają średnio, to sama zmiana była oczekiwana przez graczy wiele długich lat. Nasza postać teraz porusza się dużo ładniej, otoczenie dodaje lepszego klimatu podczas zbierania doświadczenia,
 8. Kolejna nieunikniona zmiana, dodanie nowych potężniejszych potworów oznaczało dodanie lepszych silniejszych broni. W szczególności dla EK i RP
 9. Market, do dzisiaj uważam to za jedną z lepszych zmian, jak nie najlepszych. Dzięki marketowi szybko sprzedamy/kupimy rzeczy, mimo że mi to przypadło do gustu to jednak market niszczy trochę klimat dawnej tibii tzn. brakuje ludzi którzy biegali po mieście krzycząc że kupią plate armor. Dzięki marketowi, bank stał się bardziej użyteczną rzeczą.
 10. Także rzecz nie unikniona, dodanie nowych rzeczy, nowych czarów czy expowisk ułatwiło zdecydowanie level’owanie. W dzisiejszych czasach 100lvl to nic niezwykłego. Jednak dzięki temu występują wyższe lvl. Aktualnie najwyższy level to 765.
 11. Zmiana dobra i nie, do dzisiaj nie wiem co o tym myśleć. Generalnie ułatwia to nowo przybyłym do tibii lepiej wczuć się w klimat expa z większym skillem. Jednak gracze którzy całymi dniami bili slime są tutaj pokrzywdzeni. Uważam że zbyt mała kara (w zdobywaniu skilla) jest podczas skillowania offline.

Podsumowanie

Tibia zdecydowanie zmieniła się: wzrosła ilość botów, zmalała trudność, gracze skupiają się teraz głównie na zdobywaniu doświadczenia. Wiele zmian nie powinno mieć miejsca, mimo to gra jest ciągle warta zagrania. Tibia mimo zszarganej opini przez dzieci dalej jest dobrą grą. Serdecznie polecam nawet przypomnieć sobie starą grę w którą grało się za dzieciaka. Wtedy kiedy jeszcze wszystkie szkoły huczały na temat tibii. Pewna telewizja robiła nawet reportaże na temat tej “złej” gry. Niektórzy gracze którzy pamiętają jednak starą tibię mogą się źle czuć widząc nową tibię. Myślę że to jest wszystko co chciałem przekazać w tej recenzji. Pozdrawiam i życzę miłego expa i dobrego loota :)!

 

Autor: MiniCreep.

Źródło: Głowa.

 

Komentarze

2 responses on “Zmiany w Tibii.

Dodaj komentarz